Synchronized Skating |
|||||||||||
City of Origin: | Team Cool Dreams Junior |
||||||||||
Year of foundation: | |||||||||||
Number of Skaters in team roster: | 21 | SUI |
|||||||||
Team Members range year of birth: | 2005 to 2008 | ||||||||||
Club: | Eislaufclub Burgdorf | ||||||||||
Internet / Social Media contact: | Facebook: https://www.facebook.com/cooldreamsburgdorf Instagram: cooldreams_junior OfficialWebpage: https://ec-burgdorf.ch |
||||||||||
Coach: | Tanja Schneider, Nadine Banholzer | ||||||||||
Choreographer: | Tanja Schneider, Nadine Banholzer, Gert Hofmann | ||||||||||
Team Manager: | Carmen Eggimann | ||||||||||
Practice low season: | 4 h/week Burgdorf, Switzerland | ||||||||||
Practice high season: | 5 h/week Burgdorf, Switzerland | ||||||||||
Music Short Program as of season 2023/2024 | |||||||||||
Eye of the Tiger by Tommee Profitt, Fjora |
|||||||||||
Music Free Skating / Free Dance as of season 2023/2024 | |||||||||||
Kill of the Night by Gin Wigmore This Magic Moment by Elephant Music Killer by SATV Music |
|||||||||||
Season Best Total Score | 122.54 | 03.02.2024 | ISU CS SYS PGE Hevelius Cup 2024 | ||||||||
Season Best Score Short Program | 43.80 | 02.02.2024 | ISU CS SYS PGE Hevelius Cup 2024 | ||||||||
Season Best Score Free Skating | 78.74 | 03.02.2024 | ISU CS SYS PGE Hevelius Cup 2024 | ||||||||
16/17 | 17/18 | 18/19 | 19/20 | 20/21 | 21/22 | 22/23 | 23/24 | ||||
World Championship | |||||||||||
World Juniors | 15 | 14 | 10 | 11 | 10 | ||||||
National Championship | |||||||||||
S=Senior; J=Junior; N=Novice | |||||||||||
International Competition | Year | Place | International Competition | Year | Place | ||||||
Tissot Neuchatel Trophy 2022, Neuchatel | 2022 | 5.J | Cup of Neuss for Synchronized Skating 2023, Neuss | 2023 | 1.J | ||||||
Lumiere Cup 2022, Eindhoven | 2022 | 6.J | Santa Claus Cup 2023, Brno | 2023 | 5.J | ||||||
ISU CS SYS Neuchatel Trophy 2023, Neuchatel | 2023 | 5.J | ISU CS SYS SEAT Budapest Cup 2024, Budapest | 2024 | 10.J | ||||||
ISU CS SYS Leon Lurje Trophy 2023, Frölundaborg, Gothenburg | 2023 | 9.J | ISU CS SYS PGE Hevelius Cup 2024, Gdansk | 2024 | 11.J | ||||||
Team Roster |
|||||||||||
Selma BAHAR, Arwen Maria BAUMANN, Janina Amelie BIERI, Philine Emilie BIGLER, Giulia Lorena BOEGLI, Maria CABETE ANDRADE, Jessica GLAUSER, Lina Elin GUGGISBERG, Anja GYGAX, Joelle Hermela KIPFER, Delia LEUENBERGER, Jeanine Vivienne LOOSLI, Leane LORENZ, Chiara Araxie LUTERBACHER, Seraina MAURER, Maja PAPRITZ, Nuria Maria RIAL CASANOVA, Alessia ROMANO, Yara SCHEIDEGGER, Christelle Laura SIMILI, Emilia WILDI | |||||||||||
Personal Bests | Competition Results | Privacy Policy | |||||||||||
© copyright by: International Skating Union, Avenue Juste-Olivier 17, CH - 1006 Lausanne | |||||||||||
24/03/2024 16:01:01 UTC | |||||||||||