Synchronized Skating |
|||||||||||
City of Origin: | Espoo | Team Valley Bay Synchro Junior |
|||||||||
Year of foundation: | 2002 | ||||||||||
Number of Skaters in team roster: | 24 | FIN |
|||||||||
Team Members range year of birth: | 2004 to 2008 | ||||||||||
Club: | Espoon Jäätaiturit | ||||||||||
Internet / Social Media contact: | Facebook: Valley Bay Synchro Instagram: valleybaysynchro OfficialWebpage: https://synchrogalleria.kuvat.fi |
||||||||||
Coach: | Anna Karjalainen, Henriikka Latva, Jenni Rahko | ||||||||||
Choreographer: | Jenni Rahko, Henriikka Latva, Anna Karjalainen | ||||||||||
Former Coach: | Helena Tienhaara, Riikka Helkkula | ||||||||||
Team Manager: | Riina Rautee, Johanna Rantala | ||||||||||
Practice low season: | 10 h/week Espoo, Finland | ||||||||||
Practice high season: | 10 h/week Espoo, Finland | ||||||||||
Music Short Program as of season 2023/2024 | |||||||||||
Utopia Overture by Cristobal Tabia De Veer The Blade by Daniel Lopatin Contact by Daft Punk |
|||||||||||
Music Free Skating / Free Dance as of season 2023/2024 | |||||||||||
Her & The Sea by CLANN Haf Gengr Hridum, The Storm-Driven Sea by Christopher Tin, Angel City Chorale, Royal Philharmonic Orchestra, Schola Cantorum,Sue Fink, Tone Bianca, Sparre Dahl Waves by AVAWAVES |
|||||||||||
Season Best Total Score | 197.50 | 11.02.2024 | ISU CS SYS Marie Lundmark Trophy 2024 | ||||||||
Season Best Score Short Program | 72.33 | 10.02.2024 | ISU CS SYS Marie Lundmark Trophy 2024 | ||||||||
Season Best Score Free Skating | 125.17 | 11.02.2024 | ISU CS SYS Marie Lundmark Trophy 2024 | ||||||||
16/17 | 17/18 | 18/19 | 19/20 | 20/21 | 21/22 | 22/23 | 23/24 | ||||
World Championship | |||||||||||
World Juniors | 5 | ||||||||||
National Championship | |||||||||||
S=Senior; J=Junior; N=Novice | |||||||||||
International Competition | Year | Place | International Competition | Year | Place | ||||||
Lumiere Cup 2019, Eindhoven | 2019 | 2.J | ISU CS SYS Leon Lurje Trophy 2023, Frölundaborg, Gothenburg | 2023 | 4.J | ||||||
ISU CS SYS Leon Lurje Trophy 2020, Göteborg | 2020 | 5.J | Santa Claus Cup 2023, Brno | 2023 | 2.J | ||||||
ISU CS SYS Hevelius Cup 2022, Gdansk | 2022 | 2.J | ISU CS SYS Trophy D'Ecosse 2024, Dumfries | 2024 | 1.J | ||||||
Lumiere Cup 2022, Eindhoven | 2022 | 1.J | ISU CS SYS Marie Lundmark Trophy 2024, Helsinki | 2024 | 2.J | ||||||
Team Roster |
|||||||||||
Aino AHO, Oona ARMINEN, Linnea FAGERLUND, Miili FINNIG, Pihla GRÖNROOS, Olivia HYTTINEN, Victoria IZUMI-SALMI, Mirjam KESKITALO, Noora KOISTINEN, Lilja LAURILA, Lilja LEHTOLAMMI, Saana MARTIKAINEN, Aline MATIKAINEN, Ella NORRENA, Erika NURMI, Lilja PARVIAINEN, Saga POIKOLA, Venla PURHONEN, Milena RANTALA, Aliina RAUTEE, Linnea SALMI, Emmi SAVELIUS, Sofia SUSILUOTO, Erika TAINIO | |||||||||||
Personal Bests | Competition Results | Privacy Policy | |||||||||||
© copyright by: International Skating Union, Avenue Juste-Olivier 17, CH - 1006 Lausanne | |||||||||||
24/03/2024 16:01:02 UTC | |||||||||||