Synchronized Skating |
|||||||||||
City of Origin: | Saint Petersburg | Team Sunrise 1 Junior |
|||||||||
Year of foundation: | 2007 | ||||||||||
Number of Skaters in team roster: | 21 | RUS |
|||||||||
Team Members range year of birth: | 2004 to 2006 | ||||||||||
Club: | |||||||||||
Internet / Social Media contact: | @team_sunrise_rus |
||||||||||
Coach: | Tatiana Shikirun, Natalia Govenko | ||||||||||
Choreographer: | Sergey Shtykov | ||||||||||
Team Manager: | Irina Iantsen | ||||||||||
Practice low season: | 8 h/week Saint Petersburg | ||||||||||
Practice high season: | 8 h/week Saint Petersburg | ||||||||||
Music Short Program as of season 2021/2022 | |||||||||||
Micmacs a tire-larigot by Raphael Beau Diabolique by Raphael Beau Larrons En Foir by Raphael Beau |
|||||||||||
Music Free Skating / Free Dance as of season 2021/2022 | |||||||||||
The Queen's Gambit (soundtrack) Moscow Invitational 1968 Sygraem Main Title |
|||||||||||
Personal Best Total Score | 202.46 | 25.01.2020 | ISU CS SYS Leon Lurje Trophy 2020 | ||||||||
Personal Best Score Short Program | 72.57 | 24.01.2020 | ISU CS SYS Leon Lurje Trophy 2020 | ||||||||
Personal Best Score Free Skating | 129.89 | 25.01.2020 | ISU CS SYS Leon Lurje Trophy 2020 | ||||||||
14/15 | 15/16 | 16/17 | 17/18 | 18/19 | 19/20 | 20/21 | 21/22 | ||||
World Championship | |||||||||||
World Juniors | |||||||||||
National Championship | |||||||||||
S=Senior; J=Junior; N=Novice | |||||||||||
International Competition | Year | Place | International Competition | Year | Place | ||||||
French Cup 2012, Rouen | 2012 | 9.J | Leon Lurje Trophy 2017, Göteborg | 2017 | 2.J | ||||||
French Cup 2013, Rouen | 2013 | 9.J | Leon Lurje Trophy 2018, Göteborg | 2018 | 1.J | ||||||
French Cup 2014, Rouen | 2014 | 11.J | Leon Lurje Trophy 2019, Göteborg | 2019 | 1.J | ||||||
French Cup 2016, Rouen | 2016 | 5.J | SYS Marie Lundmark Trophy 2022, Turku | 2022 | 2.J | ||||||
Team Roster |
|||||||||||
Diana ALEKSEEVA, Polina AVAZ, Alina ERMUSHKO, Mariia ISTOMINA, Kseniia IUSHKOVA, Natalia KHARINA, Diana KNIAZEVA, Aleksandra KNIAZHEVA, Tamara KOLOTOVA, Ekaterina KUZNETCOVA, Iuliia MALYSHEVA, Irina MINKINA, Veronika MOROZOVA, Polina POZEN, Ilona SAUNINA, Kristina SEREDA, Mariia SMIRNOVA, Varvara STANKEVICH, Daria TOMASHEVA, Milena ZHUKOVA, Anastasiia ZHURAVLEVA | |||||||||||
Personal Bests | Competition Results | Privacy Policy | |||||||||||
© copyright by: International Skating Union, Avenue Juste-Olivier 17, CH - 1006 Lausanne | |||||||||||
12/05/2022 08:56:05 UTC | |||||||||||