Junior Ladies - Short Program
Result Details
Pl.
Qual.
Name
Nation
TSS
=
TES
+
PCS
+
SS
TR
PE
CH
IN
Ded.
-
StN.
1
Q
Alisa FEDICHKINA
RUS
66.11
38.16
27.95
6.89
6.79
7.07
7.11
7.07
0.00
#24
2
Q
Marin HONDA
JPN
66.11
37.57
28.54
7.21
6.86
7.18
7.25
7.18
0.00
#28
3
Q
Maria SOTSKOVA
RUS
64.78
37.15
27.63
7.04
6.64
6.86
7.04
6.96
0.00
#45
4
Q
Bradie TENNELL
USA
58.56
34.42
25.14
6.43
6.07
6.25
6.39
6.29
1.00
#23
5
Q
Wakaba HIGUCHI
JPN
58.08
31.93
27.15
6.93
6.54
6.75
6.86
6.86
1.00
#38
6
Q
Angelina KUCHVALSKA
LAT
57.92
31.69
26.23
6.64
6.32
6.61
6.57
6.64
0.00
#43
7
Q
Tyler PIERCE
USA
56.56
30.94
26.62
6.68
6.46
6.64
6.75
6.75
1.00
#37
8
Q
Yuna SHIRAIWA
JPN
56.23
30.34
25.89
6.57
6.32
6.43
6.50
6.54
0.00
#32
9
Q
Anastasia GALUSTYAN
ARM
55.80
31.51
24.29
6.11
5.93
6.11
6.14
6.07
0.00
#44
10
Q
Diana NIKITINA
LAT
54.59
30.47
24.12
6.14
5.82
6.11
6.04
6.04
0.00
#29
11
Q
Maisy Hiu Ching MA
HKG
52.69
29.21
23.48
6.00
5.61
5.93
5.93
5.89
0.00
#25
12
Q
Ha Nul KIM
KOR
52.37
30.69
21.68
5.57
5.18
5.43
5.50
5.43
0.00
#4
13
Q
Anastasia GOZHVA
UKR
50.99
29.33
21.66
5.64
5.07
5.36
5.57
5.43
0.00
#19
14
Q
Elizabet TURSYNBAEVA
KAZ
50.11
29.60
26.51
6.64
6.54
6.46
6.79
6.71
6.00
#42
15
Q
Ivett TOTH
HUN
49.98
26.09
24.89
6.29
5.96
6.29
6.32
6.25
1.00
#46
16
Q
Sarah TAMURA
CAN
48.11
27.33
20.78
5.54
5.00
5.11
5.25
5.07
0.00
#12
17
Q
Kyarha VAN TIEL
NED
47.94
28.06
19.88
5.18
4.79
5.00
4.89
5.00
0.00
#13
18
Q
Lea Johanna DASTICH
GER
47.67
27.48
20.19
5.11
4.86
5.11
5.11
5.04
0.00
#31
19
Q
Suh Hyun SON
KOR
46.18
26.04
21.14
5.46
5.11
5.25
5.39
5.21
1.00
#26
20
Q
Juni Marie BENJAMINSEN
NOR
45.70
25.64
20.06
5.18
4.82
5.04
5.00
5.04
0.00
#21
21
Q
Alizee CROZET
FRA
45.34
24.23
21.11
5.32
5.04
5.21
5.39
5.43
0.00
#11
22
Q
Amy LIN
TPE
44.52
23.03
22.49
5.68
5.29
5.54
5.82
5.79
1.00
#35
23
Q
Lucrezia GENNARO
ITA
43.74
23.54
20.20
5.11
4.89
5.07
5.14
5.04
0.00
#18
24
Q
Xiangning LI
CHN
43.38
22.32
21.06
5.57
5.04
5.29
5.25
5.18
0.00
#30
25
Viveca LINDFORS
FIN
43.19
20.59
22.60
5.82
5.43
5.57
5.75
5.68
0.00
#41
26
Shaline RÜEGGER
SUI
42.66
23.59
19.07
4.82
4.54
4.82
4.82
4.82
0.00
#7
27
Natalie KLOTZ
AUT
42.25
23.08
19.17
5.00
4.64
4.86
4.79
4.68
0.00
#33
28
Shuran YU
SIN
42.21
22.90
19.31
4.96
4.68
4.79
4.93
4.79
0.00
#22
29
Kristina SHKULETA-GROMOVA
EST
41.68
22.94
18.74
4.89
4.46
4.61
4.82
4.64
0.00
#15
30
Matilda ALGOTSSON
SWE
41.00
19.61
21.39
5.46
5.21
5.29
5.39
5.39
0.00
#39
31
Michaela DU TOIT
RSA
40.86
22.06
19.80
5.04
4.64
5.04
5.11
4.93
1.00
#27
32
Julia SAUTER
ROU
39.67
20.66
20.01
5.00
4.79
5.04
5.07
5.11
1.00
#34
33
Alexandra HAGAROVA
SVK
39.07
21.87
17.20
4.39
4.04
4.32
4.32
4.43
0.00
#1
34
Monika PETERKA
SLO
39.00
20.79
18.21
4.46
4.36
4.61
4.61
4.71
0.00
#9
35
Katie PASFIELD
AUS
38.96
21.28
17.68
4.39
4.21
4.50
4.46
4.54
0.00
#17
36
Danielle HARRISON
GBR
37.59
17.96
20.63
5.11
5.04
5.25
5.21
5.18
1.00
#2
37
Elizaveta UKOLOVA
CZE
37.57
18.91
19.66
5.11
4.68
4.89
5.04
4.86
1.00
#40
38
Elif ERDEM
TUR
37.39
20.94
17.45
4.39
4.18
4.39
4.32
4.54
1.00
#6
39
Aleksandra RUDOLF
POL
35.32
18.21
17.11
4.32
4.07
4.39
4.21
4.39
0.00
#10
40
Teodora MARKOVA
BUL
34.50
17.33
17.17
4.29
4.14
4.21
4.32
4.50
0.00
#16
41
Elzbieta KROPA
LTU
34.34
18.39
16.95
4.36
4.07
4.14
4.36
4.25
1.00
#5
42
Leonora Colmor JEPSEN
DEN
34.05
16.08
17.97
4.43
4.36
4.43
4.68
4.57
0.00
#3
43
Thita LAMSAM
THA
33.39
17.05
16.34
4.25
3.89
4.07
4.18
4.04
0.00
#20
44
Charlotte VANDERSARREN
BEL
32.30
15.39
17.91
4.57
4.43
4.43
4.54
4.43
1.00
#8
45
Maeva GALLARDA ROSSELL
ESP
29.65
13.78
16.87
4.29
4.07
4.07
4.29
4.36
1.00
#14
WD
Polina TSURSKAYA
RUS
#36
Legend
TSS
Total Segment Score
TES
Technical Element Score
PCS
Program Component Score
SS
Skating Skills
TR
Transitions/Linking Footwork/Movement
PE
Performance/Execution
CH
Choreography/Composition
IN
Interpretation
Qual.
Qualified for next segment
Back to Event Page
Back
Back to Home Page
Contact result service
Created by Swiss Timing, Ltd.
Last Update: 18.03.2016 16:55 (UTC +01:00)
© 2016
International Skating Union
. All Rights Reserved.