Men - Short Program
Result Details
Pl.
Qual.
Name
Nation
TSS
=
TES
+
PCS
+
SS
TR
PE
CO
IN
Ded.
-
StN.
1
Q
Javier FERNANDEZ
ESP
103.82
56.00
47.82
9.46
9.43
9.68
9.61
9.64
0.00
#34
2
Q
Dmitri ALIEV
RUS
91.33
49.01
42.32
8.57
8.21
8.54
8.50
8.50
0.00
#35
3
Q
Deniss VASILJEVS
LAT
85.11
44.90
40.21
8.00
7.71
8.07
8.14
8.29
0.00
#27
4
Q
Mikhail KOLYADA
RUS
83.41
40.23
43.18
8.79
8.50
8.50
8.71
8.68
0.00
#33
5
Q
Jorik HENDRICKX
BEL
78.56
38.64
40.92
8.07
8.00
8.21
8.14
8.50
1.00
#37
6
Q
Matteo RIZZO
ITA
78.26
41.87
36.39
7.21
7.04
7.39
7.32
7.43
0.00
#30
7
Q
Moris KVITELASHVILI
GEO
76.74
42.38
36.36
7.29
7.07
7.21
7.43
7.36
2.00
#31
8
Q
Alexei BYCHENKO
ISR
74.97
36.87
39.10
7.89
7.43
7.89
7.89
8.00
1.00
#32
9
Q
Alexander SAMARIN
RUS
74.25
37.11
39.14
8.00
7.46
7.82
7.93
7.93
2.00
#36
10
Q
Michal BREZINA
CZE
72.72
34.37
39.35
7.93
7.57
7.82
7.96
8.07
1.00
#28
11
Q
Paul FENTZ
GER
72.54
37.43
35.11
7.00
6.86
7.11
7.14
7.00
0.00
#22
12
Q
Alexander MAJOROV
SWE
71.28
36.32
34.96
7.18
6.75
6.96
6.93
7.14
0.00
#21
13
Q
Chafik BESSEGHIER
FRA
70.35
33.67
36.68
7.43
7.07
7.50
7.29
7.39
0.00
#29
14
Q
Slavik HAYRAPETYAN
ARM
69.49
38.63
30.86
6.21
5.89
6.36
6.29
6.11
0.00
#12
15
Q
Phillip HARRIS
GBR
67.77
35.60
33.17
6.75
6.39
6.64
6.71
6.68
1.00
#25
16
Q
Stephane WALKER
SUI
65.96
31.92
35.04
6.93
6.71
7.00
7.04
7.36
1.00
#23
17
Q
Igor REZNICHENKO
POL
63.96
34.36
29.60
6.07
5.68
5.93
5.96
5.96
0.00
#15
18
Q
Irakli MAYSURADZE
GEO
63.69
32.29
31.40
6.39
6.00
6.36
6.36
6.29
0.00
#24
19
Q
Sondre ODDVOLL BOE
NOR
61.85
32.16
29.69
5.93
5.68
6.00
6.04
6.04
0.00
#13
20
Q
Romain PONSART
FRA
61.45
32.92
29.53
6.21
5.46
5.82
5.93
6.11
1.00
#6
21
Q
Burak DEMIRBOGA
TUR
61.27
33.38
27.89
5.64
5.32
5.68
5.61
5.64
0.00
#3
22
Q
Felipe MONTOYA
ESP
61.23
29.84
31.39
6.25
6.07
6.43
6.32
6.32
0.00
#10
23
Q
Daniel Albert NAURITS
EST
60.76
28.75
32.01
6.50
6.11
6.54
6.25
6.61
0.00
#16
24
Q
Valtter VIRTANEN
FIN
60.23
30.70
29.53
6.00
5.71
5.93
5.89
6.00
0.00
#17
25
Yaroslav PANIOT
UKR
60.07
31.60
30.47
6.54
5.68
6.07
6.14
6.04
2.00
#20
26
Daniel SAMOHIN
ISR
59.18
29.03
35.15
7.32
6.79
6.61
7.18
7.25
5.00
#26
27
Nicholas VRDOLJAK
CRO
58.30
32.34
25.96
5.39
5.07
5.25
5.11
5.14
0.00
#14
28
Jiri BELOHRADSKY
CZE
58.30
29.81
29.49
6.07
5.71
5.82
5.93
5.96
1.00
#8
29
Michael NEUMAN
SVK
57.44
29.55
27.89
5.54
5.43
5.57
5.64
5.71
0.00
#18
30
Thomas KENNES
NED
54.65
28.36
27.29
5.54
5.18
5.54
5.64
5.39
1.00
#11
31
Davide LEWTON BRAIN
MON
54.64
27.57
27.07
5.36
5.25
5.54
5.46
5.46
0.00
#5
32
Larry LOUPOLOVER
AZE
52.44
28.73
24.71
5.11
4.64
5.07
4.96
4.93
1.00
#4
33
Alexander MASZLJANKO
HUN
52.01
25.15
26.86
5.36
5.29
5.39
5.46
5.36
0.00
#9
34
Nicky OBREYKOV
BUL
50.24
25.67
24.57
5.07
4.68
4.93
4.89
5.00
0.00
#1
35
Yakau ZENKO
BLR
47.26
22.28
24.98
5.04
4.86
5.04
5.00
5.04
0.00
#7
36
Conor STAKELUM
IRL
43.05
20.19
22.86
4.50
4.43
4.43
4.71
4.79
0.00
#2
WD
Peter LIEBERS
GER
#19
Legend
TSS
Total Segment Score
TES
Technical Element Score
PCS
Program Component Score
SS
Skating Skills
TR
Transitions
PE
Performance
CO
Composition
IN
Interpretation of the Music
Qual.
Qualified for next segment
Back to Event Page
Back
Back to Home Page
Contact result service
Created by Swiss Timing, Ltd.
Last Update: 17/01/2018 17:34 (UTC +03:00)
© 2018
International Skating Union
. All Rights Reserved.