Ice Dance - Short Dance
Result Details
Pl.
Qual.
Name
Nation
TSS
=
TES
+
PCS
+
SS
TR
PE
CC
IT
Ded.
-
StN.
1
Q
Meryl DAVIS / Charlie WHITE
USA
77.12
38.29
38.83
9.57
9.50
9.82
9.82
9.79
0.00
#20
2
Q
Tessa VIRTUE / Scott MOIR
CAN
73.87
35.57
38.30
9.46
9.43
9.64
9.71
9.61
0.00
#24
3
Q
Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV
RUS
70.05
34.71
35.34
8.82
8.64
8.93
8.86
8.89
0.00
#29
4
Q
Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT
FRA
69.65
34.57
35.08
8.68
8.54
8.86
8.93
8.82
0.00
#25
5
Q
Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE
ITA
67.93
34.28
33.65
8.29
8.18
8.50
8.46
8.57
0.00
#26
6
Q
Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE
CAN
67.54
34.22
33.32
8.25
8.04
8.50
8.39
8.43
0.00
#23
7
Q
Madison CHOCK / Evan BATES
USA
66.74
34.78
31.96
7.89
7.71
8.11
8.07
8.11
0.00
#15
8
Q
Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI
USA
66.14
34.14
32.00
8.07
7.86
8.11
8.04
7.93
0.00
#27
9
Q
Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV
RUS
66.07
31.28
34.79
8.82
8.50
8.75
8.68
8.71
0.00
#28
10
Q
Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND
GBR
63.66
33.43
30.23
7.39
7.43
7.79
7.57
7.61
0.00
#21
11
Q
Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI
GER
60.59
30.85
29.74
7.25
7.07
7.68
7.64
7.50
0.00
#22
12
Q
Pernelle CARRON / Lloyd JONES
FRA
60.58
31.86
28.72
7.00
6.89
7.36
7.29
7.32
0.00
#19
13
Q
Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO
RUS
59.52
28.86
30.66
7.71
7.46
7.71
7.79
7.64
0.00
#18
14
Q
Siobhan HEEKIN-CANEDY / Dmitri DUN
UKR
59.20
32.93
26.27
6.57
6.39
6.68
6.75
6.46
0.00
#8
15
Q
Piper GILLES / Paul POIRIER
CAN
58.61
31.00
27.61
6.89
6.50
7.07
7.00
7.00
0.00
#5
16
Q
Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI
ITA
57.89
30.85
27.04
6.79
6.54
7.00
6.68
6.79
0.00
#7
17
Q
Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV
AZE
57.80
29.65
28.15
7.18
6.82
7.21
7.07
6.93
0.00
#16
18
Q
Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS
LTU
57.39
31.13
26.26
6.54
6.32
6.68
6.79
6.50
0.00
#9
19
Q
Cathy REED / Chris REED
JPN
53.95
28.29
26.66
6.50
6.29
6.75
6.93
6.79
1.00
#17
20
Q
Sara HURTADO / Adria DIAZ
ESP
53.12
29.92
23.20
5.68
5.57
6.04
5.89
5.82
0.00
#4
21
Lucie MYSLIVECKOVA / Neil BROWN
CZE
51.82
28.13
23.69
5.96
5.61
6.00
6.07
5.93
0.00
#11
22
Olesia KARMI / Max LINDHOLM
FIN
48.06
27.29
20.77
5.21
4.93
5.25
5.36
5.18
0.00
#3
23
Allison REED / Vasili ROGOV
ISR
46.63
25.78
20.85
5.25
5.07
5.21
5.43
5.11
0.00
#1
24
Zsuzsanna NAGY / Mate FEJES
HUN
45.60
22.73
22.87
5.82
5.54
5.82
5.86
5.57
0.00
#12
25
Irina SHTORK / Taavi RAND
EST
45.29
22.79
22.50
5.79
5.39
5.71
5.93
5.36
0.00
#10
26
Federica TESTA / Lukas CSOLLEY
SVK
44.73
22.50
22.23
5.54
5.25
5.64
5.75
5.57
0.00
#6
27
Justyna PLUTOWSKA / Peter GERBER
POL
44.00
23.57
20.43
5.11
4.89
5.29
5.14
5.11
0.00
#2
28
Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR
TUR
43.98
22.21
22.77
5.75
5.36
6.04
5.64
5.68
1.00
#13
29
Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV
BLR
32.50
14.50
18.00
4.54
4.29
4.50
4.79
4.39
0.00
#14
Legend
TSS
Total Segment Score
TES
Technical Element Score
PCS
Program Component Score
SS
Skating Skills
TR
Transitions/Linking Footwork/Movements
PE
Performance/Execution
CC
Composition/Choreography
IT
Interpretation/Timing
Qual.
Qualified for next segment
Back to Event Page
Back
Back to Home Page
Contact result service
Created by Swiss Timing, Ltd.
Last Update: 14.03.2013 21:49 (GMT -05:00)
© 2013
International Skating Union
. All Rights Reserved.